שיבוץ

שיבוץ התכשיט נעשה בעזרת מיקרוסקופ וציוד לשיבוץ. השיבוץ צריך ליהיות מדוייק מאוד וחזק כדי שלא יפלו אבנים. ישנם סוגים שונים של שיבוצים:

שיבוץ בבית אבן– שיבוץ זה הוא בטיחותי ביותר, בשיטה זו היהלום “יושב” בתוך כוס של המתכת היקרה, כשהוא שקוע במקצת פנימה ושולי הכוס נלחצים ע”י המשבץ על שולי האבן.כך נשמר היהלום בבטיחות רבה. בשיטה זו יש מגבלה על כמות האור שחודרת ואנו לרואים את חלקו העליון של היהלום בלבד. כדי לצמצם את המגבלה אפשר לעיתים לעשות חור בתחתית בית האבן כך שתחתית ביהלום חשופה. כאשר עושים שיבוץ כזה נוהגים לעשות ציפוי רודיום שהוא בוהק ביותר סביב היהלום וכך “להגדיל” אופטית את היהלום.

שיבוץ שיניים – בסוג שיבוץ זה היהלום מוחזק ע”י מספר שיניים (בדרך כלל בין 4-8), בהתאם לגודל היהלום ולאופן החיתוך / לצורה הגיאומטרית שלו. אופן שיבוץ זה יתרונו בכך שתשתית המתכת שמחזיקה את היהלום היא מינימאלית. כתוצאה מכך האבן חשופה יותר לאור. שבירת קרני האור, מאפשרת לאבן לנצוץ במלא הדרה. בדרך זו מופע היהלום הוא אופטימאלי.
המגבלות של שיבוץ זה הן חשיפת היהלום לפגיעות וכן חיכוך בעת הענידה, שוב משבץ מעולה ידע איך לצמצם מגבלות אלו למינימום.

שיבוץ מסילה – שיבוץ זה נועד גם הוא לפאר את היהלום ולצמצם למינימום את מופע המתכת סביבו. בשיטה זו משבצים מספר יהלומים  בצמידות זה לזה, כאשר שפות היהלום העליונות, מושחלות לתוך מסילה. היהלומים מוצמדים זה לזה ללא כל תפיסה לזהב בין יהלום ליהלום. שימוש בשיטה זו אידיאלי ואופייני ליהלומים בחיתוך פרינסס (מרובע) או אמרלד (מלבן).

שיבוץ בשר – בשיטה זו, קודחים חור לתוך המתכת וטומנים את היהלום בתוכו, גם הפעלת לחץ על שולי החור לכיוון היהלום אחרי הטמנתו – שיבוץ מריחה – יכולה להשלים תהליך זה.

שיבוץ לחץ – כשמו כן הוא, נעזר בכוחה של המתכת להחזיק את היהלום בין שתי דפנות או יותר.

שיבוץ פאווה – המטרה בשיבוץ זה היא ליצור משטח מנצנץ של  יהלומים. זהו שיבוץ מורכב ביותר, לרוב השימוש הוא ביהלומים שאינם גדולים שמשובצים בצמוד אחד לשני ויוצרים מרקם זורם של אור, ניתן לשלב באופן שיבוץ זה משטחי יהלומים בגוונים שונים, כגון יהלומים שחורים, צהובים או בגוון שמפניה.