תעודה גימולוגית

 במאמר זה תוכלו לקרוא על תעודה גמולוגית, מה משמעותה, מדוע היא כה חשובה בעת רכישת תכשיט יהלום ומדוע השם של המעבדה הגמולוגית משקל רב בעת בחירת התכשיט

   תעודה גמולוגית

תכשיטי יהלומים, לא רוכשים כל יום. אבן היהלום היא לא רק מרהיבת עין ביופייה, היא בין האבנים היקרות והיוקרתיות ביותר. כאשר רוכשים תכשיטי יהלומים, יש לדרוש מהמוכר תעודה גמולוגית, לתעודה זו חשיבות רבת משקל. 

אבן היהלום היא אבן יקרת ערך והתעודה הגמולוגית מהווה מעין תעודת זהות שלה. זה סוג של מסמך המאפיין יהלומים, כל זאת על פי בדיקות מעבדה שנערכו במעבדות גמולוגיות. כפועל יוצא, תעודה גמולוגית היא זו שתקבע את ערכה המסחרי של אבן היהלום. הבדיקות המתבצעות במעבדה הן מדוקדקות ביותר ונערכות על פי סטנדרטים וקריטריונים המקובלים בכל רחבי העולם. עם תום הבדיקה של האבן, מונפק דוח המאפיין אותה בכל הקשור לצבע שלה, ניקיונה, הברק, הסימטריה ועוד פרמטרים אחרים.

חשיבות תעודה גמולוגית  

                                                                              

כאשר רוכשים תכשיט יהלום, חשוב מאוד לדרוש תעודה גמולוגית של אבן יקרת ערך זו. התעודה, היא זו אשר קובעת את השווי של היהלום וערכו. הבדיקות הנערכות במעבדות הגמולוגיות מתבצעות על ידי גורמים אובייקטיבים נטולי אינטרסים. באמצעות התעודה ניתן להעריך את שווי היהלום הן בהווה והן בעתיד. חשוב לדעת, בימים אלה ניתן למצוא בחנויות השונות תכשיטים שהם למעשה חיקוי של אבן היהלום, ומי שאיננו מקצועי ואין לו ניסיון בתחום לא ידע לזהות מהו באמת יהלום אמיתי. אך אם מוצגת לצד האבן תעודה גמולוגית, זו הוכחה שהיהלום אמיתי. התעודה משמשת מעין ערבות בכל הקשור למקוריותה של האבן. כמו כן, התעודה מכילה את המפרט של היהלום.

מהם ההבדלים בין היהלומים השונים?

אין יהלום אחד דומה למשנהו, לכל אחד מהם תכונות שונות ואחרות. הם נבדלים האחד מהשני בגודלם, במשקלם, בגוון שלהם, ברמת הניקיון והבהירות. אבני יהלומים גדולות המאופיינות ברמת ניקיון גבוהה, ערכן הכספי יהיה גבוה יותר. כאשר ניגשים לחנות ומתעניינים ברכישת תכשיט יהלום, באמצעות התעודה הגמולוגית, יודעים במדויק מה רוכשים. תעודה זו איננה מאפשרת מקום לטעויות.

בדיקת התעודה

ישנם לא מעט מכונים גמולוגים בעולם. אולם, כמו בכל תחום אחר, ישנם אשר טובים ואמינים יותר, וישנם שפחות. כאשר רוכשים תכשיט העשוי מאבני יהלום, יש לוודא כי אכן התעודה הגמולוגית הונפקה ממעבדה מוכרת ובעלת שם, כזו שאי אפשר לפקפק באיכות בדיקותיה המדעיות. ישנן כמה מעבדות ששמן הולך לפניהן וניתן לסמוך עליהן בעיניים עצומות. קיים גם פיקוח על המעבדות הללו ועל הדרוג אותו הן נותנות ליהלומים. המעבדות העיקריות הן: HRD, AGS, EGL, IGI, GIA ו IGL.